Brussel wil methaanregels één jaar uitstellen, Europarlementariërs bieden meer

Importeurs waarschuwen dat de nieuwe methaanregels de levering van olie en gas in gevaar brengen. Maar in het Europees Parlement gelooft lang niet iedereen dat één jaar uitstel genoeg is.

2 min. leestijd
Debat over uitstellen methaanregels.
BBB-Europarlementariër Sander Smit in debat met Eurocommissaris Dan Jørgensen. (Foto: Europees Parlement).

Eurocommissaris voor Energie Dan Jørgensen wil de Europese methaanregels voor importeurs van olie, gas en kolen een jaar uitstellen. Dat bevestigde hij dinsdag in het Europees Parlement. Veel leveranciers buiten de EU kunnen de vereiste gegevens nog niet leveren. Volgens Jørgensen kan dat leiden tot problemen met de levering van olie en gas.

Vanaf 1 januari 2027 moeten importeurs aantonen hoeveel methaan hun leveranciers buiten de EU uitstoten. Een onafhankelijke partij moet dat cijfer controleren. Methaan is een broeikasgas dat volgens Jørgensen een stuk schadelijker is dan CO2.

Maar veel leveranciers leveren de gegevens niet aan. Importeurs vrezen dat ze daardoor nieuwe contracten niet rondkrijgen, of alleen tegen een veel hogere prijs. Met stijgende prijzen en een zware winter in aantocht vindt Jørgensen dat een te groot risico. Het extra jaar is ook bedoeld voor de lidstaten. Zij moeten de regels handhaven, maar veel landen zijn daar nog niet klaar voor.

“Ik had graag gezien dat dit per 1 januari kon, maar dat lukt niet”, zei Jørgensen. “Een jaar moet voldoende zijn wat ons betreft.”

Verder uitstellen

Niet iedereen gelooft dat. De Duitse christendemocraat Christian Ehler noemde het voorstel “goed bedoeld, maar volledig onrealistisch”. Hij wil uitstel tot 2030. VVD-Europarlementariër Jeannette Baljeu vond een jaar prima, maar wil ruimte voor meer. Ook BBB-Europarlementariër Sander Smit betwijfelt of een jaar genoeg is.

De Spaanse sociaaldemocraat César Luena waarschuwde juist voor het openbreken van de wet. Volgens hem zoeken de christendemocraten dan steun bij conservatieve- en radicaal-rechtse partijen om het uitstel verder op te rekken. “Uiteindelijk wordt het drie jaar”, zei hij.

Jørgensen houdt voorlopig vast aan één jaar. Volgens hem kunnen de meeste landen die gas aan de EU leveren al aan de eisen voldoen. Uitstel tot 2030 brengt volgens hem de klimaatdoelen in gevaar en benadeelt bedrijven die al hebben geïnvesteerd. Het Europees Parlement en de lidstaten moeten het uitstel nog goedkeuren.

Dit artikel verscheen eerder in de Dagvangst, onze dagelijkse nieuwsbrief. Daarin ook: de kwantumstrategie van het kabinet, een Europees veto dat Nederland mogelijk kwijtraakt en de oproep van Frankrijk en Duitsland om harder op te treden tegen China.

Elke ochtend het opvallendste Europese nieuws in je mailbox? Neem een abonnement.