Nieuw in Brussel | Jessika van Leeuwen (BBB): van wetenschapper tot Europarlementariër

Het is niet meer dan logisch dat Jessika van Leeuwen voor de BBB naar Brussel gaat. Ze spreekt zes talen en heeft jaren als dierenwetenschapper in het buitenland gewerkt. Toch is ze pas twee jaar geleden politiek actief geworden. “Dat kwam uit de grote zorg van: hé, waar zijn wij nou mee bezig met zijn allen?”

4 min. leestijd
(bron foto: BBB)

Jessika van Leeuwen is opgegroeid in Harderwijk Gelderland, maar op haar twaalfde naar Dalfsen in Overijssel verhuisd. Haar banden met de agrarische sector heeft ze van huis uit meegekregen. Haar vader werkte op een landbouwschool en met hem ging ze altijd mee op stagebezoeken op de boerderij. “Dat vond ik helemaal geweldig”, zegt ze daarover. Tijdens haar middelbareschooltijd heeft ze ook gewerkt op een melkveehouderij. Voor haar werd het toen duidelijk: ze wilde dierenarts worden. Maar helaas in Utrecht uitgeloot, kwam ze terecht op de landbouwuniversiteit van Wageningen. “Dat was voor mij een gouden greep: ik vond het fantastisch.”

De wereld rond

Tijdens haar opleiding ging ze al de wereld over. Eerst voor haar stage in Florida en later voor promotieonderzoek in Argentinië. “Ik heb toen gewoon mijn koffers ingepakt en tegen mijn ouders gezegd: “Ik ga, doei!” Ik sprak geen woord Spaans. Dan kom je terug, ben je getrouwd met een Argentijn, spreek je vloeiend Spaans en ben je een hoop levenservaring rijker. Na haar studie is ze eerst in Frankrijk gaan werken, dan in Nederland voor een Duitse multinational en daarna voor het Duitse bedrijf weer naar Zuid-Amerika gegaan. Met al die internationale ervaring spreekt ze nu Nederlands, Frans, Duits, Spaans, Portunhol (taal die voortkomt uit het Spaans en Portugees) en Nedersaksisch.

Politieke carrière

In principe had ze nooit de behoefte om iets met politiek te doen. Dat veranderde tijdens de stikstofcrisis. Toen is ze lid geworden van de BBB. “Wat ik heel prettig vind als wetenschapper, is dat de BBB zich heel erg houdt aan de feiten. Meten is weten.”

Ze was toen nog gewoon lid, maar al gauw kreeg Van Leeuwen een telefoontje van de voorzitter. Die wilde graag dat ze actief zou worden voor de partij. Zodoende is ze fractievoorzitter van de BBB geworden in het Waterschap Drents Overijsselse Delta. “De waterschappen zijn het oudste democratische orgaan in Nederland. Dus het is wel echt heel bijzonder. Ik krijg er kippenvel van als ik erover praat, want ik vind het echt heel mooi.”

Brussel roept

Haar carrière bij het Waterschap duurde niet lang. Al snel kreeg ze de vraag van het Europateam van de BBB of ze met al haar ervaring in het buitenland niet veel beter naar Brussel zou kunnen gaan. “Ik heb voor mezelf de afweging gemaakt: waar kan ik voor BBB het grootste verschil maken?” Met haar internationale ervaring en omdat in het Waterschap een goede opvolger klaarstond, was die keuze snel gemaakt.

De campagne was wel even wennen voor haar, maar ze kwam er al snel achter dat het haar wel lag en dat ze het leuk vond. In de campagne botste ze vaak met D66 en GroenLinks/PvdA. “In de campagne ga je op zoek naar de tegenstelling, dat is de bedoeling. Je moet laten zien waar je voor staat.” Maar dat vond ze niet altijd even leuk. “Ik ben niet voor de polarisatie, maar voor de dialoog.” Tijdens de debatten wordt er juist gepolariseerd. “Na zo’n debat reed ik weg en dacht ik: goed debat, maar heb ik nu iets bijgedragen aan de dialoog?”

Nu de campagne is afgelopen, is ze blij dat de dialoog wel weer kan worden opgezocht. “Jullie vinden dit, wij vinden dat. Waar kunnen we elkaar vinden?” 

Erger voorkomen

De eerste week in Straatsburg was wel meteen hectisch. Op de maandag had haar dochter haar afscheidsmusical voor groep 8. Die wilde ze absoluut niet missen. Na de musical is ze laat in de avond nog naar Straatsburg gereden. “Ik schrok er wel van hoe snel de stemmingen gaan. Het was even wennen.” 

Ze heeft een duidelijke missie in de EU: “erger voorkomen.” Van Leeuwen doelt op de ‘doorgeschoten elementen’ in de klimaatplannen van de EU. Daar wil ze paal en perk aan stellen. “We kunnen niet ontkennen dat er klimaatverandering is. We moeten ons aanpassen. Maar het moet wel op een manier gebeuren waarbij de lasten draaglijk zijn.” Ook zal ze vanuit haar eigen expertise letten op de internationale handel. “We hebben die handel nodig, maar we moeten ervoor zorgen dat we onze concurrentiepositie behouden. Zodat wij er ook goed uitkomen.”

Koeienstront

Van Leeuwen is niet van plan te verhuizen. Dan kan ze een band met haar achterban en familie blijven behouden. Het op en neer rijden is voor haar vier kinderen niet erg. Die hebben jarenlang in Argentinië gewoond, waar een paar uur rijden prima woon-werkverkeer is. En Van Leeuwen vindt het ook leuk om in Overijssel te blijven wonen. “Als ik thuiskom van een lange reis, uit de trein stap in Dalfsen en ik ruik de koeienstront, dan denk ik: zo, ik ben thuis.”