De handelscommissie van het Europees Parlement zou deze week stemmen over de handelsdeal met de Verenigde Staten. Die stemming gaat niet door. Het Parlement stelt het opnieuw uit vanwege de onrust rond het Amerikaanse handelsbeleid.
Aanleiding is een uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof. Die zette vorige week een streep door de brede importtarieven die president Donald Trump invoerde via een noodwet uit 1977. Voor veel Europese producten betekende dat heffingen van 15 procent. De rechters oordeelden dat Trump die wet niet mocht gebruiken.
Nieuwe heffingen
Trump vecht de uitspraak aan, maar voerde tegelijk nieuwe, tijdelijke importheffingen in van 10 procent op buitenlandse goederen. Eerder zei hij dat hij die zou verhogen naar 15 procent, maar dat is vooralsnog niet gebeurd. Door die juridische onzekerheid wil het Europees Parlement nu niet verder met de deal. Eerder stelde het de stemming ook al uit vanwege de opschudding rondom Groenland.
Commissievoorzitter Ursula von der Leyen sloot het akkoord afgelopen zomer met Trump. In dat akkoord schrapte de EU onder meer importheffingen op bepaalde Amerikaanse industriële producten en op kreeft. Zonder goedkeuring van het Parlement blijven die Europese importheffingen voorlopig van kracht.
Op losse schroeven
Europarlementariër Jessika van Leeuwen (BBB) had, naar eigen zeggen, de bui al zien hangen: “Dit is precies waar ik al voor heb gewaarschuwd: het Amerikaans Hooggerechtshof verklaart de tarieven ongeldig, waardoor de hele handelsdeal met de Verenigde Staten mogelijk op de helling komt te staan. Belangrijk om snel duidelijkheid te scheppen.”
Volgens Mohammed Chahim (GroenLinks-PvdA) dreigt hierdoor verdere escalatie in de handelsoorlog. Hij sloot zich op X aan bij de woorden van zijn Belgische ambtgenoot Kathleen Van Brempt: “Trump zet met zijn illegale tarievenpolitiek strategische industrie verder het mes op de keel. Daarom werken we in het Parlement aan extra garanties voor de staalindustrie.”
PVV-Europarlementariër Sebastiaan Kruis ziet dat anders. Volgens hem maakt het Parlement de onzekerheid juist groter door de stemming uit te stellen. “Dezelfde mensen die onze competitiviteit de afgelopen jaren om zeep hielpen door terug te willen gaan naar de tijd van de Flintstones omwille van het klimaat, voeren nu een ideologische vendetta tegen de Trump-regering”, zegt hij. “Slecht voor Nederlandse bedrijven.”
Afspraak is afspraak
De Commissie stelt dat er niets verandert door de gerechtelijke uitspraak: “Afspraak is afspraak. Als grootste handelspartner van de Verenigde Staten verwacht de EU dat de VS hun verplichtingen uit de gezamenlijke verklaring nakomen – net zoals de EU zich aan haar verplichtingen houdt.”
Ondertussen hebben verschillende Amerikaanse bedrijven, zoals koeriersdienst FedEx, al meer dan 1.500 rechtszaken aangespannen om geld dat verloren ging door onwettige betalingen terug te krijgen. Dat gaat om een totaalbedrag van 130 tot 170 miljard dollar.
Blijf op de hoogte van alle ontwikkelingen rondom deze handelsdeal en abonneer je op onze Nieuwsbrief Van economie tot euro. Ontvang elke twee weken economisch nieuws uit Den Haag, Brussel en de rest van Europa exclusief in jouw mailbox.
