Speelschema | Update terugsturen uitgeprocedeerde asielzoekers, hoorzitting AI in Europees Parlement en plan tegen armoede

In onze vaste rubriek ‘Speelschema’ lees je elke ochtend welke Nederlandse hoofdrolspelers vandaag actief zijn. Wie spreekt waar in Brussel of Straatsburg, en wat staat er in Nederland op de agenda?

1 min. leestijd
Rapporteur en VVD-Europarlementariër Malik Azmani tijdens de stemming. (Foto: Europees Parlement).

In het Europees Parlement komt VVD-Europarlementariër Malik Azmani vandaag vertellen hoe de onderhandelingen met de lidstaten gaan over de zogenoemde terugkeerverordening. Dat zijn Europese regels die moeten het terugsturen van uitgeprocedeerde asielzoekers naar hun land van herkomst moet regelen.

Over de wet was veel te doen. Azmani is onderhandelaar, maar zijn rapport werd niet aangenomen. Een alternatief, strenger voorstel, behaalde een meerderheid door een coalitie van de christendemocraten en radicale en conservatieve partijen.

Kunstmatige intelligentie

In het Europees Parlement vindt ook een hoorzitting plaats van Anthropic, het bedrijf achter de AI-tool Claude. Zij claimen een nieuw AI-model te hebben dat te krachtig is om vrij te geven. Europarlementariër Kim van Sparrentak (Pro) is aanwezig bij de hoorzitting: “Als het waar is dat Mythos alle cybersecurityzwakten op kan sporen, dan is het een groot gevaar als dit systeem in verkeerde handen komt.”

Armoede

De Eurocommissarissen komen vandaag samen in Brussel. Ze praten over een strategie tegen armoede en zullen een plan presenteren om het aan te pakken.