Europadag in Nederland: Hoe wordt dit gevierd?

4 min. leestijd

Op 9 mei wordt elk jaar Europadag gevierd door de hele Europese Unie. Dit jaar is ook speciale editie vanwege het 75e jubileum. Maar wat vieren we precies en hoe wordt er Nederland invulling aan gegeven?

Robert Schuman, toenmalig Buitenlandminister van Frankrijk en inmiddels pionier van de EU, sprak op 9 mei 1950 zijn wens uit voor de Europese Kolen- en Staalgemeenschap (EKSG). Dit was een plan om de industrieën van de Benelux, West-Duitsland, Frankrijk en Italië te bundelen om zo toekomstige vrede in Europa te garanderen. Deze EKSG is de basis van de Europese Unie zoals we die nu kennen.

Helaas is het nog geen officiële feestdag in Nederland, maar is wel genoeg te doen, allemaal in het teken van Europa.

Hilversum

Van Volt tot de SP en van de ChristenUnie tot GroenLinks/PvdA, in Hilversum organiseerden verschillende partijen een Europadag bijeenkomst. Het start op 16u in Kerkbrink en je kan er Europarlementariers Reinier van Lanschot (Volt), Catarina Vieira (GroenLinks/PvdA) en Brigitte van den Berg (D66) tegen het lijf lopen. Er is een quiz en een fanfare en een ‘rad van Europa’.

Den Haag

De Hofstad kleurt vandaag helemaal blauw. Robert van Asten, wethouder Europa en eerste locoburgemeester van Den Haag: “Het is nog nooit zo belangrijk geweest om de eenheid van Europa te tonen als nu. Vandaag paradeert Poetin met tanks en raketten door Moskou, maar in Den Haag brandt het Europese licht” ”In Den Haag, de internationale stad van vrede en recht, laten we zien waar Europa voor staat: vrede, de rechtsstaat en een gezamenlijke toekomst.”

Den Haag huisvest verschillende Europese organisaties waar 4.200 mensen werken. De vertegenwoordiging van het Europees Parlement en de Europese Commissie, Eurojust en Europol, en het Internationaal Strafhof kunnen Den Haag allemaal thuis noemen.

Amsterdam

Op het Museumplein zal D66 vandaag een actie houden tegenover het Amerikaans consulaat. Ze willen een ander geluid laten horen in plaats van het gebries en getier van Trump.  Raquel García Hermida-van der Walle zal aanwezig zijn bij de demonstratie en benadrukt dat het een hoopvolle actie is: “Je wordt er de laatste tijd niet gelukkig van als je het nieuws leest. Voor mij staat Europa voor gelukkig op kunnen groeien, voor vrijheid en samenwerken. Als de VS zich terugtrekt, dan hoop ik dat we met die boodschap op gaan staan. Niet alleen in Brussel, maar overal in Europa. Dit is ons moment.”

Charge Wetenschappelijk Platform Volt organiseert de Overmorgenlezing met Laurens Dassen als gastspreker. De lezing staat in het teken van de toekomst van Europa en hoe wetenschappers en experts hier aan mee kunnen werken.

In Theater De Richel zal de PvdA stilstaan bij de Oorlog in Oekraïne, ze vechten niet alleen voor zichzelf, maar ook voor ons. Aanwezig zullen zijn Rusland-correspondent Pjotr Sauer, Europarlementariër Thijs Reuten en fractievoorzitter Frans Timmermans.

Deze dag sluit je in Amsterdam af met EuropaNacht in Paradiso, met o.a. Doudou MD, Lucky Done Gone, Sandrien

Utrecht

In het Moreelsepark is er een uitgebreid programma met muziek, kraampjes en vreedzame demonstraties. Brigitte van den Berg van D66 vindt het goed dat mensen tijd vrij maken om te demonstreren voor Europese eenwording: “Na de Tweede Wereldoorlog gingen in Nederland duizenden mensen de straat op om een verenigd Europa te eisen. Heel veel mensen in Nederland beseffen dat we een sterker Europa nodig hebben in deze tijden, maar het is alsof de politiek niet naar hen luistert. Deze regeringscoalitie loopt volledig uit de pas met de richting die de meeste Nederlanders op willen.”

Volt-Europarlementariër Reinier van Lanschot spreekt met verschillende andere politici en betrokkenen. Ook zal het team van Volt Oekraïne aanwezig zijn.

Vaals

Op het drielandenpunt tussen Nederland, België en Duitsland wordt Europadag groots gevierd. Zo kun je schoppen een Europese markt, meedoen aan interactieve wandeltochten en is er een ceremonie met prominente gasten uit Nederland en Europa, Eurocommissaris Wopke Hoekstra zal hier ook aanwezig zijn.

Geleen

NSC-Europarlementariër Dirk Gotink houdt, samen met Tweede Kamerlid Natascha Wingelaar, een spreekuur in de Hanenhof. De gemeente Sittard-Geleen grenst aan beide België en Duitsland. Het thema zal dan ook grensoverschrijdende samenwerking zijn.