De nieuwe staatssecretaris voor Landbouw, Silvio Erkens, wil snel naar Brussel om de regels voor het gebruik van CO₂ in de glastuinbouw te veranderen. Tuinders willen CO₂, die vrijkomt bij het verbranden van afval, gebruiken voor de groei van hun planten. Daar hebben veel bedrijven al in geïnvesteerd, maar de regels schrijven nu voor dat ze over een deel van die CO₂ een heffing moeten betalen.
Opslag
Het is bovendien voor producenten van CO₂, zoals afvalverbrandingsinstallaties en oliemaatschappijen als Shell, aantrekkelijker om de CO₂ op te slaan onder de Noordzee. De Nederlandse overheid heeft daar geld voor uitgetrokken. Bovendien telt opslag wel mee in de cijfers om meer CO₂-neutraal te worden, terwijl de levering van het broeikasgas aan de glastuinbouw niet meetelt.
Dat kan volgens de kersverse staatssecretaris Erkens niet de bedoeling zijn. Hij was op één van zijn eerste werkdagen op bezoek in Bleiswijk. “Er zit een weeffout in de wet. De bedoeling van de wet is anders, namelijk om CO₂-opslag te stimuleren.” Hij hoopt dat de Nederlandse Eurocommissaris Wopke Hoekstra dat ook inziet en er wijzigingen kunnen worden aangebracht.
Groen en grijs
De oplossing is uiteindelijk niet zo eenvoudig. In de regels wordt gesproken over groene CO₂, afkomstig uit onder meer mest (biomassa), en grijze CO₂, die vrijkomt bij de verbranding van fossiele brandstoffen. Over groene CO₂ hoeft geen heffing te worden betaald, over grijze wel. Het probleem is dat bij verbrandingsovens de stroom vaak gemengd is: dus groen en grijs. Om het zekere voor het onzekere te nemen, kiezen afvalverwerkingsbedrijven nu vaker voor opslag in de Noordzee. Het gevolg is wel dat de glastuinbouw voor de groei van planten geen ‘schone’ CO₂ gebruikt, maar ouderwets aardgas, waardoor opnieuw CO₂ vrijkomt.
Het vorige kabinet (met minister Sophie Hermans) dacht dat het niet op te lossen viel, maar de nieuwe staatssecretaris (ook van de VVD) wil dus een nieuwe poging wagen.
Lukt het Silvio Erkens wel om de Europese regels aan te passen? Blijf op de hoogte met de Nieuwsbrief Landbouw en Visserij. Daarin praat hoofdredacteur Bert van Slooten je elke twee weken bij met analyses, achtergronden en het laatste landbouwnieuws uit Brussel en Den Haag. Abonneer je nu.