Scholen, drinkwater of de NS; wie is er eerst? Wie moet er het eerste aangesloten worden op het elektriciteitsnetwerk? Als oplossing kwam de Autoriteit Consument & Markt (ACM) onlangs met een voorrangslijst, maar er ontstond gedoe. Want waarom krijgt de politie wel voorrang op het stroomnet, maar een telecombedrijf dat ervoor zorgt dat mensen 112 kunnen bellen niet?
Bezwaar
De vereniging van drinkwaterbedrijven had bezwaar aangetekend tegen de indeling van de drinkwaterbedrijven in categorie 3 (basisbehoeften). De rechter was het daarmee eens. Ze zijn nu, samen met de waterschappen, ingedeeld in categorie 2 (waterveiligheid).
Ook stapten veertien partijen, waaronder huisartsen, datacenters en bedrijven als NS, KPN en ProRail, naar de rechter. Zij vonden dat ze onterecht of te laag op de voorrangslijst van de ACM stonden. Het College van Beroep gaf hen deze week gelijk. De autoriteit had volgens de rechter te veel geleund op een Europese richtlijn en onvoldoende gekeken naar specifieke argumenten van de partijen die bezwaar maakten.
Niemand
Hier is het laatste woord nog niet over gezegd, want als iedereen voorrang krijgt, krijgt niemand voorrang, waarschuwt het College van Beroep. Deze lijst, inclusief de overheveling voor de drinkwaterbedrijven, blijft voorlopig bestaan tot uiterlijk 1 januari 2026.
Onze redacteur Bijou van der Borst zet elke twee weken alle ontwikkelingen over energie en klimaat uit Brussel en politiek Den Haag voor je op een rijtje in deze nieuwsbrief. Lees de eerste maand gratis! Direct opzegbaar.