NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte erkent dat niet alle Europese landen hun beloftes aan de Verenigde Staten zijn nagekomen. Dat zei hij na zijn bezoek aan het Witte Huis, waar hij woensdagavond zo’n twee uur sprak met president Donald Trump.
De Amerikaanse frustratie heeft een concrete aanleiding: Europese NAVO-landen weigerden in maart mee te helpen de door Iran geblokkeerde Straat van Hormuz te openen. Europa verdedigde zich met het argument dat de NAVO een defensief bondgenootschap is en dat de lidstaten geen inspraak hadden in de Amerikaanse aanvallen op Iran.
Rutte gaf in een interview met CNN toe dat Trumps onvrede begrijpelijk is, maar nuanceerde het beeld: een grote meerderheid van de Europese landen had wél bijgedragen, door Amerikaanse troepen toegang te verlenen tot Europese militaire bases, logistiek en luchtruim. Als voorbeelden noemde hij Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. Dat zijn de landen die Trump de afgelopen dagen juist fel had bekritiseerd.