Europa en de Verenigde Staten zijn akkoord over de details van de handelsdeal. Waar eerder al een akkoord op hoofdlijnen werd gesloten – met veel losse eindjes – is de deal nu bijna helemaal compleet. Eurocommissaris voor Handel Maroš Šefčovič klonk opgelucht toen hij donderdag de pers te woord stond. “We hebben de finishlijn bereikt”, zei hij.
Algemene tarief
Šefčovič zegt dat Europa een goede deal eruit heeft weten te slepen. “Het is de meest voordelige deal die Amerika met een van zijn handelspartners heeft gesloten.” Volgens Šefčovič komt dat door de afspraak dat het algemene tarief van vijftien procent op de export van Europese producten naar Amerika niet bovenop de bestaande tarieven komt.
Deze heffingen van vijftien procent gaan ook gelden voor auto’s en onderdelen, farmaceutica en halfgeleiders. Voor auto’s dreigde eerder een tarief boven de 25 procent, terwijl voor farmaceutica en chips nieuwe heffingen in de lucht hingen.
Er zijn ook uitzonderingen besproken. Kurk, vliegtuigonderdelen en generieke geneesmiddelen zijn vrijgesteld van extra heffingen. Europa wil dit later nog uitbreiden met wijn en sterke drank.
Impact op Nederland
Een pijnpunt blijft staal en aluminium. Voor deze producten blijven de hoge Amerikaanse heffingen van 50 procent vooralsnog bestaan. Brussel en Washington praten nog over een zogenoemd tariefcontingent: een afspraak waarbij een bepaalde hoeveelheid staal en aluminium tegen lagere tarieven naar de VS kan worden uitgevoerd. Dat zou bedrijven zoals Tata Steel meer lucht geven.
Nederland profiteert vooral (in)direct van het feit dat de hogere tarieven voor de auto-industrie en de farmaceutische industrie van tafel zijn. Maar voor de staalindustrie blijft de onzekerheid voorlopig. Ook landbouw is een lastig dossier. Nederland exporteert diverse producten – van kaas tot bloemen – maar daarover zijn nog geen definitieve afspraken gemaakt. Voorlopig vallen deze producten onder het tarief van vijftien procent, maar Europa zegt dat het hierover verder onderhandelt.
Er staat nu wel zwart op wit dat de EU haar markt opent voor een reeks Amerikaanse landbouwproducten (o.a. noten, zuivel, sojaolie, varkensvlees en bisonvlees). Gevoelige sectoren als rundvlees, kip, suiker en ethanol zijn buiten het akkoord gehouden.
Europese investeringen
Naast al deze afspraken over tarieven, staat in het handelsakkoord dat dat Europese bedrijven de komende jaren voor zo’n 600 miljard dollar extra in de Verenigde Staten zullen investeren. Een EU-diplomaat benadrukte dat het gaat om politieke toezeggingen: “We leggen geen harde cijfers vast, bedrijven zijn er niet juridisch aan gebonden.”
Verder zegt de EU ook toe om 750 miljard dollar aan Amerikaanse energieproducten zoals LNG en olie in te kopen tot 2028. Daarnaast gaat Europa minimaal 40 miljard dollar besteden aan Amerikaanse AI-chips voor Europese datacenters. Ook dit zijn politieke toezeggingen, en geen harde afspraken.
Šefčovič kreeg tijdens de persconferentie veel kritische vragen uit de zaal. Hij wuifde deze meteen weg: “Het is een deal waar we volledig achter staan”, zei hij. “Het alternatief was een handelsoorlog met oplopende tarieven. Dat helpt niemand.”
Blijf op de hoogte van alle ontwikkelingen rondom deze handelsdeal en abonneer je op onze Nieuwsbrief Van economie tot euro. Ontvang elke twee weken economisch nieuws uit Den Haag, Brussel en de rest van Europa exclusief in jouw mailbox.